Lábod Község ezeket a kényelemes szállás-és vendéglátóhelyeket, kikapcsolódási lehetőségeket kínálja önnek és kedves családjának

Imperiál Lovas Sport és Szabadidő Egyesület

„A lovaglás nem csupán egy sport, hanem egy életforma. A ló és a lovas közötti kapcsolat mélyebb, mint szavakkal kifejezhető.” – John Lyon

Az Imperiál Lovi egy családi lovarda, ahol széleskörű lovas programokat kínálunk minden korosztály számára. Legyen szó pónilovaglásról, póni fogatozásról vagy különböző rendezvényekről. Nálunk mindenki megtalálhatja a számára legjobb élményt.

A családok számára kialakított környezetben azt szeretnénk, hogy minden tag otthon érezze magát és együtt tapasztalják meg a lovas élet szépségét. 

Várunk mindenkit sok szeretettel az Imperiál Lovas Sport és Szabadidő Egyesületben!

További információ a weboldalon és facebookon.

Sziágyi Erdei Iskola

„Az erdő a világ egyetlen olyan könyvtára,
Amely már akkor is tudáshoz juttat,
Ha csendben vagy és nyitott szemmel sétálsz benne!”
Dr. Madas László erdőmérnök

https://www.sziagyisuli.hu/

Tájház

A talpasház 1889-ben épült. Építési stílusával, építésének módjával őrzi a Rinya menti táj építészeti emlékét. Az épület talpgerendákon nyugszik, oldalfalai ‘fecskerakás’ technikával készültek. Ez a módszer jellemző Lábod község 1800-as években készült lakóházaira. A talpgerendákat és a koszorúgerendát függőleges karók kötik össze, melyre a lakók agyagból és vágott szalmából készített, kézzel formált ‘agyagpogácsákat’ tapasztottak. A kész falat éles szerszámmal faragták egyenletesre, majd hígított agyaggal azt elsimították. Az épületben kapott helyet a község helytörténeti, néprajzi gyűjteménye, amely korhűen berendezett épületbelsőben mutatja be a régi idők használati eszközeit. A gyűjtemény különleges darabjai a helyi népviselet emlékeként őrzött katolikus és református asszonykonty, valamint az egykori községi erdőbirtokosság beütő fejszéje, mellyel a kitermelt rönkökön a birtokosság tulajdonjogát jelölték. A Tájház udvarán hagyományos kemence és egy közel 60 éves gémeskút található.

https://tajhazigazgatosag.skanzen.hu

Temetőkápolna

A Lábod község déli részén fekvő Hosszúfalvi úti temető- kápolna a valamikori Hosszúfalu parochiális egyháza volt. A torony és támpillér nélküli templomot 1976-ban Maróczky Erzsébet kutatta. A műemléki kutatás alapján megállapította, hogy a téglalap alaprajzú hajóhoz félköríves diadalívvel a nyolcszög három oldalával záródó, nyújtott, 5×3,5 méter belterületű szentély kapcsolódott. Oromfalas nyugati homlokzatán román kori, bélletes, eredeti vakolású téglából épített kaput tárt fel, amely a homlokzat síkjából kismértékben kiugrott. E korszakból maradt meg a félhengeres és 45°-ban lemetszett profilú téglalábazat eredeti vakolással. A kapu tengelyében rézsűs kialakítású, kerek ablakot talált, ennek alapján Kozák Károly a templomot a lovagrendi építészethez köti.

https://kozepkoritemplom.hu/labod-temetokapolna/

Petesmalom-Vidrapark

Több mint százéves múltra tekint vissza a petesmalmi tórendszer, amely természetes élőhelyet biztosít a vidék jellegzetes állatvilágának. Miután itt találkozik a tavi és az erdei élettér, ennek köszönhetően rendkívül változatos a fajtagazdagság. A tórendszer mellett kiépített madárlesek különleges élménnyel várják az ideérkezőket. A nádas területen énekes nádi madarak élnek, gyakran látható a fekete rigó, a szürke gém, de a türelmes turista a védett réti sast és a fekete gólyát is megpillanthatja.
A Somogy Természetvédelmi Szervezet és az Alapítvány a Vidrákért összefogtak és közösen lépnek fel a magyarországi vidrák védelme érdekében, ugyanis hazánkban él Európa legnagyobb vidraállománya. A Petesmalomban kialakított Vidraparkban természetes élőhelyén tanulmányozható e védett vízi ragadozó.

A terület egész évben látogatható.

Nyitvatartás:

Hétfő:          ZÁRVA
Kedd           10-16.30 óráig
Szerda         ZÁRVA
Csütörtök    10-16.30 óráig
Péntek         10-16.30 óráig
Szombat      10-16.30 óráig
Vasárnap     10-16.30 óráig

Ünnepnapokon naptól függetlenül nyitva vagyunk!

Szünnap: Hétfő és Szerda
Hétfőn és szerdán továbbra zárva tartunk, ezen a két napon nem lehet a tanösvényen sétálni, és a vidráink is pihennek!

Elérhetőségeink:
Balogh Márta Vidrapark vezető: +36304742491
E-mail: vidrapark@gmail.com
https://stvsz.com/

Vadászati és Vadászattörténeti Kiállítás

A vadászat titkokkal, rejtett csodákkal körülvett ősi emberi tevékenység. Különösen az mindazok számára, akik ezt az erdőtől, a természettől eltávolodva szemlélik. A Lábodi Vadászati és Vadászattörténeti Kiállítás a bemutatott trófeákon, emléktárgyakon keresztül az ő számukra ad betekintést a vadászat, a vadgazdálkodás világába. Teszi ezt az írásaiban számos Lábodi vadászemléket is őrző vadász, vadászíró Gróf Széchenyi Zsigmond és a Lábodi, a Dél-Somogyi vadgazdálkodást munkájával, szakértelmével megalapozó személyiség, Dr. Studinka László életútjának, a méltán világhíruvé vált Lábodi vadászterület és az ehhez kapcsolódó történelmi múlt bemutatásával. A kiállító térben a Rinya-menti táj honos vadfajainak trófeái, emlőseinek és madarainak preparátumai láthatók.

Az ide látogató vadászemberek számára is tartogat élményt a kiállítás, mely felidézi azt az izgalmas és örömteli pillanatot, melyet számukra egy érdekes, különleges trófea megpillantása egy emlékezetes vadászélmény jelent.

Közel 40 évig gyûjtötte az itt látható, vadászathoz kapcsolódó ereklyéket, trófeákat Dr. Galamb Gábor. Az egykor mintegy 60 ezer hektáros vadgazdaság gazdag vadállományáról az itt elejtett trófeák értékérol méltán lett ismert a hazai és a külföldi vadászok körében. – mondta az egykori igazgató.

A kiállítás egykor Nagysalléri – vadász kerületben bemutatott anyaga az utóbbi években számos trófeával, természet fotóval bovült. A kiállításon megtekinthetõ a Lábod melletti Petesmalmi Vidraparkot bemutató összeállítás is.

Az állandó kiállítás mintegy másfél millió forintos uniós forrásból valósult meg egy korábbi szolgálati lakásban, ahová most a lábodi erdő világa költözött.

Érdeklődni: +3682385117

Vadászat

Lábod – A Somogyországi Vadparadicsom

Az erdőkben, történelmi emlékekben és kulturális értékekben oly gazdag Somogy megye délnyugati régiójában található a SEFAG. Rt. Lábodi Vadászerdészetének mintegy 50 000 hektáros vadászterülete, mely a Balatontól délre – kb. 70 km-re a Dráva irányában, a magyar-horvát határátkelőhelyig – Barcsig terjed. A síkvidéki, részben erdősült és mezőgazdaságilag művelt területet észak-déli irányban húzódó homokhátak, számtalan patak és vízfolyás teszi jellegzetessé. A vidék álló- és pangóvizekben gazdag. A természeti adottságoknak ez a sokszínű együttese ideális élőhelyet biztosít a vadállomány számára. Az enyhe tél és az egész évben kicsi hőmérséklet-ingadozás a szubmediterrán klímahatás érvényesülését jelenti. A terület nagysága alapján az ország legnagyobb vadászterületei közé tartozik, s a vadászható fauna minősége is az országos átlag felett van. Vadászati lehetőség nyílik gímszarvasra, dámra, vaddisznóra, őzre és szalonkára. Ezen vadfajok területünk minden részén megtalálhatók. E vadászterületen  él Magyarország egyik legjobb minőségű gimszarvasállománya, melynek alapja a szakszerű élőhely- és vadföldgazdálkodás mellett, a szigorú elveken nyugvó selejtezés. Ezen elvek következetes alkalmazásáért, a múlt nagyvadgazdálkodásáért a lábodi területet 1994. évben – az országban elsőként – a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács Edmond Blanc-díjjal tüntette ki. Évente 120-150 szarvasbika kerül terítékre, melynek 65-70%-a volt érmes az elmúlt 10 évben. Ez szinte egyedülálló eredmény az egész világon. Szarvasbikára szeptembertől februárig nyílik kiváló vadászati lehetőség. A szarvasbika vadászatokon kívül novembertől februárig szarvas sutavadra szervezünk vadászatokat. Ilyenkor vaddisznó-elejtési lehetőség is kínálkozik. Lovaskocsi vagy szánkó teheti hangulatossá a téli barkácsolásokat. Elsőosztályú vadászházaink kényelmes pihenést, kikapcsolódást biztosítanak vendégeinknek. Nagysalléri, petesmalmi, ikladi vadászházainkban és rinyatamási vadászkastélyunkban 52 főt tudunk elhelyezni. Egyes vadászházainkban szauna is rendelkezésre áll. A vadászati idényen kívül (márciustól augusztusig) csoportok részére bemutatókat, szakmai tanfolyamokat szervezünk. Különbözõ konferenciák és egyéb rendezvények lebonyolítását is vállaljuk. Éttermeinkben a lábodi erdõk kincseiből elkészített gasztronómiai különlegességek megízlelésével gazdagodhatnak vendégeink. Kirándulócsoportokat, valamint csak pihenésre és kikapcsolódásra vágyókat is szívesen vendégül látunk. Számukra ajánljuk, hogy látogassák meg a közeli gyógyfürdőket (Csokonyavisonta, Nagyatád), s a természet egyedi szépségeit: a Somogy Természetvédelmi Szervezet vidraparkját és a babócsai ősnárciszost. Kívánság szerint  egésznapos lovaskocsis kiránduláson is részt vehetnek az érdeklődők. Bízunk benne, hogy a hozzánk látogatók maradandó élményekkel távoznak, akiket a jövőben már rendszeres visszatérő vendégként köszönthetünk.

A SEFAG.Rt. Lábodi Vadászerdészetének  vadászterületén, a serpei területrészen 2001. szeptember 12-án Theodor Heisig német vendégvadász Petró István hivatásos vadász kíséretében, esti lesvadászaton ejtett el egy kapitális trófeájú szarvasbikát. Már az előzetes becslések sejtették, hogy rekord trófeáról van szó, de a végleges mérésnél mért 16,81 kg-os tömeg mindenkit meglepett. Ezzel Lábod tudhatja magáénak minden idők 2. legnagyobb súlyú magyar trófeáját. Az Országos Trófeabíráló Bizottság 262,83 nemzetközi pontszámra értékelte, ezzel a magyar ranglista 4. helyére, a világranglista 9. helyére került.

7551 Lábod, Kossuth utca 164.
Telefon: +3682548930
Honlap: www.sefag.hu
E-mail: labod@sefag.hu,    sefag-labod@sefag.hu